تبلیغات
وبلاگ پاکان، احادیث ، روایات و زندگی نامه چهارده معصوم - توسل حضرت زكریا به حضرت زهراء (سلام الله علیها)

حدیث روز

توسل حضرت زكریا به حضرت زهراء (سلام الله علیها)

مولایمان حضرت بقیة اللَّه (ارواحنا فداه)، در پاسخ سعد بن عبداللَّه در ضمن حدیثی طولانی می فرماید:
حضرت زكریا از پروردگارش درخواست نمود كه نامهای «پنج تن» را به او بیاموزد. جبرئیل بر او نازل شده آنها را به او آموخت. هرگاه كه زكریا نام محمد، علی، فاطمه، و حسن(علیهماالسلام) را می برد، اندوهش برطرف می شد، ولی همین كه نام حسین(علیه السلام) را می برد، بغض گلویش را می فشرد و نفسش به شماره می افتاد و گریه اش می گرفت. روزی گفت: خداوندا! چه سری دارد كه هرگاه نام چهار نفر از اینان را می برم غم و اندوهم برطرف شده و خاطرم تسكین می یابد، ولی به هنگام نام بردن از حسین(علیه السلام) اشكم جاری و آه و ناله ام بلند می شود؟
 
خداوند متعال داستان حسین (علیه السلام) را به او خبر داده و فرمود: «كهیعص». (1) «كاف» اسم كربلا، «هاء» شهادت و اسارت خاندان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) ، «یاء» یزید كه به حسین(علیه السلام) ظلم و ستم نمود، «عین» اشاره به عطش و تشنگی حسین(علیه السلام) و «صاد» صبر او است.
 
زكریا كه این مطلب را شنید، سه روز از مسجد خود بیرون نرفت و دستور داد كسی بر او وارد نشود و شروع به گریه و زاری نمود و ذكر مصیبت او این عبارات بود:
خداوندا! آیا بهترین آفریدگانت به فرزندش مصیبت زده می شود؟ آیا چنین مصیبتی بر آستانه ی آنان فرود می آید؟ خداوندا! آیا علی و فاطمه(علیهما السلام) این چنین عزادار می شوند؟
 
بعد گفت: خداوندا! فرزندی به من بده كه در دوران پیری دیدگانم به او روشن شده، وارث و جانشین من باشد! او را برای من به مانند حسین (علیه السلام) نسبت به حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) قرار ده! بعد از آنكه او را به من دادی، مرا گرفتار محبت او گردان و بعد همانگونه كه حبیبت محمد (صلی الله علیه و آله) به مصیبت او دچار می شود، مرا نیز دچار مصیبت او بگردان!
خداوند، یحیی را به زكریا داد و او را به مصیبت فقدان او دچار كرد. دوران حمل یحیی، همچون دوران حمل حسین(علیه السلام)، شش ماه بود. (2)

پی نوشت ها
1ـ سوره‏ ى مریم، آیه ‏ى 1.
2ـ بحارالانوار، ج 52، ص 84.




طبقه بندی: امام زمان عج الله فی فرجه، 
برچسب ها: حضرت بقیة اللَّه، حضرت زکریا، پنج تن، امام حسین، یحیی،  
دنبالک ها: نرم افزار چند رسانه ای نسیم رضوان،  

تاریخ : یکشنبه 11 مرداد 1394 | 12:13 ب.ظ | نویسنده : غلامرضا نوروزی | نظرات

.: :.

  • | |