تبلیغات
وبلاگ پاکان، احادیث ، روایات و زندگی نامه چهارده معصوم - گریه جبرئیل بر مصائب حضرت زینب(سلام الله علیها)

حدیث روز

گریه جبرئیل بر مصائب حضرت زینب(سلام الله علیها)

روزى جبرئیل نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آمد، در حالى كه گریه مى كرد، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از علت گریه او پرسید، جبرئیل عرض كرد: این دختر (زینب) از آغاز زندگى تا پایان عمر همواره با بلا و رنج و اندوه دست به گریبان خواهد بود.

روایت شده است كه پس از ولادت حضرت زینب (سلام الله علیها) ، حسین (علیه السلام) كه در آن هنگام كودك سه چهار ساله بود، به محضر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آمد و عرض كرد: خداوند به من خواهرى عطا كرده است .

پیامبر(صلی الله علیه و آله) با شنیدن این سخن ، منقلب و اندوهگین شد و اشك از دیده فرو ریخت . حسین (علیه السلام) پرسید: براى چه اندوهگین و گریان شدى ؟

پیامبر(صلی الله علیه و آله ) فرمود: اى نور چشمم ، راز آن به زودى برایت آشكار شود.

تا اینكه روزى جبرئیل نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آمد، در حالى كه گریه مى كرد، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از علت گریه او پرسید، جبرئیل عرض كرد: این دختر (زینب) از آغاز زندگى تا پایان عمر همواره با بلا و رنج و اندوه دست به گریبان خواهد بود؛ گاهى به درد مصیبت فراق تو مبتلا شود، زمانى دستخوش ماتم مادرش و سپس ماتم مصیبت جانسوز برادرش امام حسن (علیه السلام) گردد و از این مصایب دردناك تر و افزون تر اینكه به مصایب جانسوز كربلا گرفتار شود، به طورى كه قامتش خمیده شود و موى سرش سفید گردد.

پیامبر (صلی الله علیه و آله) گریان شد و صورت پر اشكش  را بر صورت زینب (سلام الله علیها) نهاد و گریه سختى كرد، زهرا (سلام الله علیها) از علت آن پرسید. پیامبر (صلی الله علیه و آله) بخشى از بلاها و مصایبى را كه بر زینب (سلام الله علیها) وارد مى شود، براى زهرا(سلام الله علیها) بیان كرد.

حضرت زهرا (سلام الله علیها ) پرسید: اى پدر! پاداش كسى كه بر مصایب دخترم زینب (سلام الله علیها) گریه كند چیست؟ پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله ) فرمود: پاداش او همچون پاداش كسى است كه براى مصایب حسن و حسین (علیه السلام ) گریه مى كند.

 منبع:( کتاب200 داستان از فضایل ، مصایب و كرامات حضرت زینب سلام الله علیها)طبقه بندی: پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله، 
برچسب ها: جبرئیل، رسول خدا، حضرت زینب، امام حسن، حضرت زهرا، مصایب جانسوز کربلا،  
دنبالک ها: نیایش نامه نورالجنان،  

تاریخ : یکشنبه 11 مرداد 1394 | 01:49 ب.ظ | نویسنده : غلامرضا نوروزی | نظرات

.: :.

  • | |