تبلیغات
وبلاگ پاکان، احادیث ، روایات و زندگی نامه چهارده معصوم - آخرین‌ سفارش امیرالمومنین(علیه السلام) به‌ علمدار‌ كربلا

حدیث روز

آخرین‌ سفارش امیرالمومنین(علیه السلام) به‌ علمدار‌ كربلا

در شب بیست و یكم ماه مبارك رمضان وقتى مولاى متقیان حضرت امیرمومنان(علیه السلام) در بستر شهادت افتاده و لحظات آخر عمر شریفشان را سپری می كردند، حضرت به افراد داخل اتاق نگاه کردند و از همه خواستند تا جز فرزندان فاطمه(سلام الله علیها) کسی در اتاق نماند. 
 
همه به تبعیت در حال خارج شدن بودن که امام دیدند حضرت عباس(علیه السلام) هم در حال رفتن است. امام خطاب به ایشان فرمودند: تو بمان و عباس گفت: اما خودتان گفتید فقط فرزندان فاطمه(سلام الله علیها) بمانند من مادرم ام البنین است.

در این حال هر دو بزرگوار به سختی گریه كردند، علی (علیه السلام) خواستند تا عباس قدری نزدیکتر بیاید. دست کوچک فرزند برومندشان را در دست گرفتند و در حالی که هر دوی آنها گریه می‌کردند دستشان را در دست امام حسین(علیه السلام) گذاشتند و از برادر کوچکتر خواستند تا در کنار برادر بزرگتر بماند.

امام علی (علیه السلام) فرمودند: یا حسین! من در خانه‌ام می‌میرم ولی تو در صحرا کشته می‌شوی. من پوشیده از این دنیا می‌روم ولی تو را در صحرا عریان رها می‌کنند، برای من مراسم تدفین می‌گیرند اما به تابوت تو در کوچه سنگ می‌زنند.

آن حضرت سپس  فرزند برومندشان حضرت ابوالفضل العباس(علیه السلام) را در بر گرفته، به سینه چسبانیدند و فرمودند: «فرزندم، زود باشد كه چشمم به تو در قیامت روشن گردد؛ فرزندم، چون روز عاشورا فرا رسید و داخل آب (فرات) شدى مبادا از آن آب بنوشى در حالی كه برادرت حسین(علیه السلام) تشنه باشد».
 
سپس تاكید فرمودند: «ای عباس! در کنار برادرت حسین بمان که مظلوم تر از مظلومیت برادرت نیست.»طبقه بندی: امام علی علیه السلام، 
برچسب ها: شب بیست و یکم ماه رمضان، مولای متقیان، حضرت عباس، ام البنین، امام حسین، روز عاشورا،  
دنبالک ها: گلچین 10 سال مداحی،  

تاریخ : یکشنبه 11 مرداد 1394 | 12:58 ب.ظ | نویسنده : غلامرضا نوروزی | نظرات

.: :.

  • | |