تبلیغات
وبلاگ پاکان، احادیث ، روایات و زندگی نامه چهارده معصوم - اسراری از یک تسبیح اعجاب انگیز (تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها)

حدیث روز

اسراری از یک تسبیح اعجاب انگیز (تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها)

امام على (علیه السلام) فرمود: او (فاطمه علیهاالسلام) با وجود اینکه از محبوبترین اشخاص در نزد رسول خدا (صلى الله علیه و آله) بود ولى خدمتکارى نداشت و خود کارهاى منزل را انجام مى داد، او با مشک آب مى آورد تا آنجا که اثر بند آن در شانه و سینه او باقى مانده بود و آنقدر خانه را جارو کرد که غبار، تمام لباسهایش را در بر گرفته بود، و آنقدر در زیر دیگ غذا آتش افروخته بود که لباسهایش رنگ عوض کرده و بوى دود مى داد؛ هنگامى که سختى هاى او بیشتر شد، به او گفتم: چرا نزد پیامبر (صلى الله علیه و آله) نمى روى و از او کنیزى نمى خواهى تا در کارهاى خانه به تو کمک کند؟
فاطمه(سلام الله علیها) به نزد رسول خدا (صلى الله علیه و آله) رفت تا در این باره با وى سخن بگوید، ولى از آن جهت که اشخاصى نزد پیامبر(صلی الله علیه و آله) بودند، چیزى نگفته به خانه بازگشت .
پیامبر(صلی الله علیه و آله) که دریافته بود فاطمه(سلام الله علیها) براى عرض حاجتى به نزد وى آمده ، صبح روز بعد به نزد ما آمد و از فاطمه(سلام الله علیها) درباره علت مراجعه روز گذشته اش سۆال نمود. و من آنچه را که بین خودم و فاطمه(سلام الله علیها) صحبت شده بود، به رسول خدا (صلى الله علیه و آله) عرض کردم .
رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود: اى فاطمه ! به تو چیزى را عطا کنم که از خدمتکار و دنیا با آن چه در آن است بهتر باشد. بعد از نماز سى و چهار مرتبه الله اکبر، سى و سه مرتبه الحمدلله و سى و سه مرتبه سبحان الله بگو. این کار براى تو بهتر است از آن چه در دنیا مى خواهى و آن چه در آن است. در این حال فاطمه(علیهاالسلام) سه بار گفت: از خدا و رسولش راضى شدم و چنین خواهم کرد. (۱)

امام باقر (علیه السلام) مى فرماید:
به خداوند سوگند اگر چیزى بهتر از این تسبیح وجود داشت، همانا رسول خدا (صلى الله علیه و آله) او را به فاطمه (علیهاالسلام) مى آموخت .(۲)

آثار و برکات تسبیح دخت رسول
تسبیح حضرت زهرا (علیهاالسلام) از آثار و برکات بسیاری برخوردار است که با توجه به روایات اسلامی به پاره ای از آن اشاره می شود.
۱. آمرزش گناهان
امام صادق (علیه السلام) می ‏فرماید:
هر کس پس از اتمام نماز واجب و قبل از آنکه حالت نماز را بر هم زند - در همان حالت نشسته و رو به قبله - تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام را به جاى آورد گناهان او بخشیده مى شود. (۳)
۲. نجات از بدبختی
امام صادق (علیه السلام) می ‏فرماید:
ای اباهارون! ما بچه‏‌های خود را همان‌طور که به نماز امر می‌‏کنیم، به تسبیح حضرت فاطمه (علیهاالسلام) نیز امر می‏‌ کنیم. تو نیز بر آن مداومت کن؛ زیرا هرگز به شقاوت نیفتاده است، بنده‏ای که بر آن مداومت نموده است.(۴)
۳. پاداش بهشت
امام صادق (علیه السلام) مى فرماید:
هر کس تسبیح فاطمه (علیهاالسلام) را در نماز واجب و قبل از این که از حالت جلوس تشهد و سلام خارج شود به جا آورد، خدا بهشت را بر او واجب کند. (۵)
۴. بسیار به یاد خدا
امام صادق (علیه السلام) درباره آیه «اذکروا الله ذکرا کثیرا» مى فرماید:
کسى که تسبیح حضرت فاطمه (علیهاالسلام) را بگوید، خدا را به ذکر کثیر یاد کرده است.(۶)
و نیز مى فرماید: هر کس شب را با تسبیح حضرت فاطمه (علیهاالسلام) سپرى کند (و هنگام خواب تسبیح گوید) از مردان و زنانى باشد که خدا را زیاد یاد مى کنند.(۷)
۵. سپری در برابر شیطان
امام باقر (علیه السلام) می‏ فرماید:
هر کس تسبیح حضرت فاطمه (علیهاالسلام) را به جا آورد و پس از آن استغفار کند، مورد مغفرت قرار می‏‌گیرد و آن تسبیح به زبان صد است و در میزان (اعمال) هزار (ثواب) دارد و شیطان را دور کرده و خدای رحمان را خشنود می‏نماید.(۸)
همچنین از امام صادق (علیه السلام) منقول است که:
هرگاه یکى از شما به بستر رود، فرشته اى بزرگوار و شیطانى سرکش به سرعت به سوى او آیند. آن فرشته به او گوید: روزت را به خوبى ختم کن، و شبت را به خوبى بگشا. و شیطان به او گوید: روزت را به گناه ختم کن، و شبت را به گناه بگشاى .
پس اگر شخص از فرشته بزرگوار اطاعت کند و روزش را به یاد خدا ختم نماید و شبش را هنگامى که به بستر رود به یاد خدا آغاز کند و سى و چهار مرتبه الله اکبر و سى و سه مرتبه سبحان الله و سى و سه مرتبه الحمد لله بگوید، آن فرشته ، شیطان را از او مى راند و شیطان دور مى شود.
و آن فرشته تا زمانى که وى از خواب بیدار شود، او را محافظت نماید. و هنگامى که شخص از خواب بیدار شود، (باز هم ) آن شیطان به سوى او بشتابد و مانند آنچه قبل از خواب وى را گفته بود، به او بگوید. و آن فرشته نیز مانند آن چه قبل از این که بخوابد به او گفته بود، به وى بگوید. پس اگر آن بنده خداى عز و جل را همانسان که اول (در شب گذشته و قبل از خواب ) یاد کرده بود، (مجددا) یاد کند، آن فرشته شیطان را از او براند و شیطان از وى دور شود، و خداوند عزوجل ثواب عبادت شب را براى او بنویسد. (۹)

 منابع:

۱) من لا یحضر الفقیه: ۱/۳۲۰، وسائل الشیعه: ۴/۱۰۲۶، علل الشرایع : ۳۶۶، صحیح بخارى: ۶/۱۹۲، مسند احمد: ۱/۱۰۶، سنن ابى داود: ۴/۳۱۵، بحارالانوار: ۸۵/۳۳۶.
۲) وسائل الشیعه: ۴/۱۰۲۵ به نقل از تهذیب: ۳/۶۶.
۳) دعائم الاسلام: ۱/۱۶۸، بحارالانوار: ۸۲/۳۳۵.
۴) فروع کافی، کتاب الصلاة: ۳۴۳.

۵) فلاح السائل: ۱۶۵، بحارالانوار: ۸۲/۳۳۲.
۶) معانى الاخبار: ۱۹۳.
۷) سفینة البحار: ۱/۵۹۳.
۸) وسائل الشیعه: ۴/۱۰۲۳.
۹) فلاح السائل: ۲۷۹

طبقه بندی: احادیث جمعی، 
برچسب ها: امام علی، حضرت فاطمه، ثواب تسبیح حضرت زهرا، آمرزش گناهان، نجات از بدبختی، پاداش بهشت، فرشته،  

تاریخ : یکشنبه 11 مرداد 1394 | 03:13 ب.ظ | نویسنده : غلامرضا نوروزی | نظرات

.: :.

  • | |